Dzisiaj mam dla Was troszkę inny wpis - od kuchni, z racji tego, że przepisy cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Jak można zauważyć powyżej, tematem dzisiejszego wpisu będą przyprawy. A dokładniej jakie, jak i po co używać.
Większość z Was nie wyobraża sobie jakiejkolwiek zupy i mięsa bez wegety, czy rosołu bez maggi. Ale też chcecie jednocześnie dbać o swoje zdrowie i myślicie o tym aby wybrać tzw popularną ostatnio "czystą miskę" dla lepszego samopoczucia, zdrowia lub po prostu po to, aby schudnąć. Ale z drugiej strony myślicie sobie, ale że co mam jeść codziennie nieprzyprawione, mdłe mięso czy warzywa bez smaku?
I właśnie tu z pomocą przychodzą przyprawy, które mogą sprawić, że nudny filet z kurczaka czy indyka można przyrządzić na kilka, ba kilkanaście różnych sposobów.
Wszelkie wegety, maggi czy nieszczęsne kostki rosołowe po pierwsze nie są zdrowe bo zawierają bardzo dużo soli, której i tak spożywamy w nadmiarze z innych źródeł, ale także sprawiają, że każda potrawa smakuje tak samo.
No właśnie, więc jakich przypraw warto używać, aby wspomóc swoje zdrowie czy odchudzanie a przy tym sprawić, że nasze potrawy będą bardzo dobrze smakować mimo braku wegety?
- PIEPRZ CAYENNE
Piękna nazwa, prawda? A to nic innego jak sproszkowana papryczka chili. Zyskał on ostatnio dość dużą rzeszę fanów z racji tego, że uważany jest on za przyprawę przyspieszającą przemianę materii. Wszystko to za sprawą kapsaicyny. Chili dodaje wyrazistość, głębokość i ostrość potrawom. Szczególnie polecam ją do mięsa.
CIEKAWOSTKA: Jedno z badań wykazało, że osoby, które dodają do swoich potraw chili spożywają 200 kcal mniej niż osoby, które tego nie robią.
UWAGA ! Jeśli macie problem z trądzikiem, nie używajcie tego pieprzu - z racji tego, ze jest to przyprawa ostra może ona powodować nasilenie objawów wykwitów.
- CYNAMON
Cynamon to źródło zdrowia.
Potrafi wspomóc organizm w walce z chorobą, przez swoje właściwości rozgrzewające. Ma on właściwości antybakteryjne i konserwujące więc może pomóc zablokować rozwój bakterii. Bardzo liczne badania wykazały, że pomaga on obniżać poziom cholesterolu LDL. Potrafi także regulować poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Wzmacnia on także funkcje poznawcze i redukuje ból u osób z zapaleniem stawów.
Według mnie cynamon najlepiej smakuje z duszonymi jabłkami, więc także z szarlotką - której przepis możecie znaleźć kilka postów wstecz KLIK, lubię także zmieszać sobie jogurt naturalny, pokrojone jabłko i właśnie cynamon.
CIEKAWOSTKA: Mój patent na rozkładające mnie przeziębienie? Wieczorem zaparzam sobie macierzankę dodaję do niej cynamon, imbir, goździki, miód i cytrynę i rano wstaję jak nowa. Oczywiście dodatki te można także spożyć z dowolną herbatą czy alkoholem. Jeśli daliście się już przeziębieniu i nie są to jego początki zastosujcie ten napój przez 2, 3 dni wieczory - to sposób na wszystko !
UWAGA ! Cynamon, który można kupić w każdym sklepie to nie jedyny rodzaj cynamonu. Najzdrowszy, prawdziwy i zawierający najwięcej wartości odżywczych cynamon to cynamon cejloński.
- IMBIR
Imbir potrafi zwalczyć nudności i podrażnienia żołądka. Nie wiem czy wiecie ale właśnie z tego powodu zalecany jest dla kobiet cierpiących na mdłości. Hamuje on wytwarzanie hormonów drażniących zakończenia nerwów, wywołujących ból i gorączkę. Naukowcy sugerują nawet, że imbir może być skuteczny w zmniejszaniu bólów menstruacyjnych a także migren.
Imbir możemy kupić w postaci korzeni lub suszony w formie proszku. Znawcy twierdzą, że jest on wyśmienitym dodatkiem do każdego dania smażonego, a także sprawdza się w marynatach do kurczaka, łososia czy steków wołowych. Ja osobiście polecam herbatę z korzeniem imbiru, aby rozgrzać organizm trwającą jesienną porą.
Imbir możemy kupić w postaci korzeni lub suszony w formie proszku. Znawcy twierdzą, że jest on wyśmienitym dodatkiem do każdego dania smażonego, a także sprawdza się w marynatach do kurczaka, łososia czy steków wołowych. Ja osobiście polecam herbatę z korzeniem imbiru, aby rozgrzać organizm trwającą jesienną porą.
CIEKAWOSTKA: Powtórzę to co napisałam w przypadku cynamonu. Mój patent na rozkładające mnie przeziębienie? Wieczorem zaparzam sobie macierzankę dodaję do niej cynamon, imbir, goździki, miód i cytrynę i rano wstaję jak nowa. Oczywiście dodatki te można także spożyć z dowolną herbatą czy alkoholem. Jeśli daliście się już przeziębieniu i nie są to jego początki zastosujcie ten napój przez 2, 3 dni wieczory - to sposób na wszystko !
- CZOSNEK
W czosnku znajduje się ponad 100 chemicznie czynnych związków. Czosnek ma bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe - zwany jest on naturalnym antybiotykiem i dokładnie się z tym zgadzam, nie raz już się o tym przekonałam. Redukuje on stany zapalne i obniża ciśnienie tętnicze krwi, doskonale poprawia także krążenie krwi. Ma bardzo korzystny wpływ na serce. Wiadomo, że w krajach, gdzie ludzie jedzą dużo czosnku, zapadalność na choroby serca jest raczej niska.
"Liczne badania sugerują, że czosnek blokuje przemiany komórek mogące prowadzić do nowotworu – i wręcz może niszczyć komórki rakowe, które już się pojawiły. Wykazano, że zjadanie porcji mniejszej niż ząbek dziennie zmniejszyło ryzyko nowotworu gruczołu krokowego o połowę. Badanie kobiet w USA pokazało, że prawdopodobieństwo rozwinięcia nowotworu okrężnicy zmniejszyło się trzykrotnie u kobiet jedzących czosnek w każdym tygodniu w porównaniu z tymi, które go nie jadły.W pewnym chińskim badaniu stwierdzono, że jedzenie czosnku wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworu żołądka. Wśród osób zjadających dużą ilość czosnku (jedna główka dziennie) przypadki choroby stanowiły jedynie 8 procent." - taką wzmiankę znalazłam na stronie digest.com.pl, myślę, że do wystarczający powód , aby sięgać po czosnek. Bierzcie więc przykład ze mnie i dodawajcie czosnek do każdej potrawy - mięsa, sałatki, sosu, dań jednogarnkowych a także na kanapki.
- KURKUMA
Głównie służy ona w celach uzyskania koloru, ponieważ barwi potrawy na żółto-pomarańczowy kolor. Sypie się ją do gotowania ryżu, do barwienia sałatek sosów czy omletów. Zdecydowanie za rzadko docenia się jej wartości odżywcze. Ma ona właściwości alkalizujące, a także ogromną ilość i moc antyoksydantów jakiej nie możemy spotkać w innych naturalnych produktach. Bardzo dobrze wpływa na trawienie, doskonale obniża poziom cholesterolu i glukoz. Chroni przed Alzheimerem i wykazuje silne właściwości antybakteryjne
Smak ma lekko gorzkawy, więc uważajcie ze zbyt dużą ilością, lecz niewielka jej ilość w potrawach sprawia, że jest on niewyczuwalny.
CIEKAWOSTKA : Warto zrobić sobie maseczkę lub pastę z kurkumy. Maseczka dodaje skórze blasku, pomaga w usuwaniu przebarwień, a pastę możemy nakładać punktowo na wypryski, by przyspieszyć ich gojenie, dzięki antybakteryjnym właściwościom kurkumy.
Buziaki !
Źródła obrazków: www.wieszjak.polki.pl, bodyifo.pl, faktydlazdrowia.pl, leczniczeziola.pl, kobieta.onet.pl,dompelenpomyslow.pl
Uwielbiam czosnek! Bardzo dobrze smakuje masło z dodatkiem czosnku zrobione domowym sposobem :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
VANILLAMADNESS.com
JA TEŻ JESTEM CZOSNKOWA DZIEWCZYNA
OdpowiedzUsuńbuziaki:*
♥
Ola
Ja dzisiaj zjadłam ryż z jabłkami i cynamonem pyszności!
OdpowiedzUsuńCynamon mogę jeść na tony, z imbirem podobnie ;)
OdpowiedzUsuń